Opublikowano: 21.11.2024
Góry kuszą, ale czas ucieka. Czy musisz rezygnować z pasji, bo kalendarz wypełnia Ci praca i inne codzienne obowiązki? Nie! Wyobraź sobie poranek, kiedy zamiast kolejnej kawy przy biurku, stajesz na skalistym szlaku, wdychasz rześkie powietrze i podziwiasz panoramę, a cały dzień zmienia się w przygodę.
Oto praktyczny poradnik, jak efektywnie wykorzystać nawet kilka godzin w górach (na końcu znajdziesz też propozycje konkretnych tras).
1. Wybierz lokalizację mikrowycieczki
Im bliżej, tym lepiej, nie trać czasu na długie dojazdy. Wybierz możliwie bliski nocleg w górach lub punkt startowy, z którego ruszysz na szlak prosto z samochodu (na nocleg w Szklarskiej Porębie, do hotelu lub pensjonatu w Karpaczu czy Zakopanem dojedziesz wieczorem).
2. Dopasuj trasę do pory roku
Wiosną możesz wybrać pogórza i nieco dłuższe trasy w górach, latem weź pod uwagę wyższe partie gór z szybszymi podejściami, jesienią postaw na szlaki z panoramicznymi widokami (kolory!), a zimą optymalne będą krótkie, bezpieczne trasy.
3. Wybierz szlak
Znajdź trasę z szybkim dostępem z głównej drogi, z wyraźnie oznaczonym szlakiem, która pozwoli Ci zachować elastyczność – skrócić lub wydłużyć wycieczkę. Wybierz trasę o przewyższeniu do 500-600 metrów (w obliczeniach pomogą Ci aplikacje z mapami online – opisujemy je w punkcie nr 7).
4. Zastosuj podejście „krótko, ale treściwie”
Wybierz trasy ze spektakularnymi widokami lub ciekawymi miejscami na szlaku (np. punkty widokowe, wodospady, budowle czy skalne formacje).
5. Wybierz pętlę
Jeżeli masz mało czasu to opcja startu i mety w tym samym miejscu jest często najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Zostawiasz samochód na parkingu i wracasz do niego bez korzystania z busów wożących turystów lub lokalnej komunikacji zbiorowej.
6. Jak najmniej w plecaku
Kolejny krok to pakowanie na szybką wycieczkę. Zapowiada się ładna pogoda? Wystarczy plecak z wodą, przekąską (np. batonem energetycznym), kurtką przeciwdeszczową, czołówką, małą apteczką i mapą w telefonie (możesz też zabrać papierową), powerbankiem oraz ewentualnie kijkami trekkingowymi i raczkami (jeżeli w górach panują warunki zimowe). Na krótki wypad spakuj się dzień wcześniej. Oszczędzisz sobie nerwowego poranka i nie stracisz czasu na przekładanie rzeczy z torby lub walizki do małego plecaka (o pojemności np. 25-30 litrów).
7. Oblicz ile czasu zajmie wycieczka
Jeszcze przed wyjazdem wejdź na np. stronę mapa-turystyczna.pl i sprawdź ile czasu potrzeba na pokonanie wybranej przez Ciebie trasy. Zobacz, o której godzinie jest zachód słońca. Pamiętaj, że w górach zmrok zapada wcześniej i lepiej nie ryzykować zejścia ze szlaku w ciemnościach. Dobrym pomysłem jest dodać do ustalonego czasu 30% (np. jeżeli przejście od początku do celu ma zająć 240 minut, to bezpiecznie będzie dodać 70 minut).
8. Technologia jako wsparcie
Zainstaluj aplikacje, które pomogą Ci śledzić postępy na szlaku w czasie rzeczywistym (to może być wspomniana mapa-turystyczna.pl, komoot.com czy mapy.cz). Skorzystaj z funkcji offline, bo w górach bywa trudno z zasięgiem. Pamiętaj też, że GPS bywa nieprecyzyjny.
9. Znajdź czas na odpoczynek
Planuj trasę tak, by w trakcie wycieczki mieć chwilę na odpoczynek i/lub napawanie się widokami. Informacje o czasie przejścia szlaku, które znajdziesz na tablicach w górach, uwzględniają odpoczynek, jednak warto dodać wspomniane 30%, żeby nie biec z „językiem na brodzie”.
10. Zaplanuj alternatywną trasę
Prognozy pogody nie mają 100 proc. skuteczności, warunki w górach potrafią się szybko zmienić, a na autostradzie może być wypadek i Twój plan na szybką wycieczkę rozwieje się jak mgła w górach. Warto mieć w plecaku plan B na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Prostsze podejście, łatwiejszy lub krótszy szlak pozwoli Ci uratować wypad.
11. Mikrowycieczka w pakiecie
Jedziesz w pobliże gór w celach służbowych? Połącz takie obowiązki z szybkim wypadem na szlak. Np. po porannej wizycie u klienta w Krakowie możesz w godzinę dojechać na najbliższy szlak. To ciekawa opcja szczególnie wiosną i latem, kiedy dzień jest dłuższy.
12. Pamiętaj o bezpieczeństwie
Zostaw informacje o zaplanowanej trasie bliskim osobom. Tuż przed wyjściem sprawdź warunki pogodowe w aplikacji działającej w trybie rzeczywistym (np. Windy lub Antistorm). Weź ze sobą naładowany powerbank i apteczkę.
Najłatwiej zorganizować mikrowycieczkę w góry wiosną i latem, kiedy dzień jest długi. Większego problemu nie będą też miały osoby, które mieszkają na południu Polski, w pobliżu pasm górskich. No dobrze, a co zrobić jeżeli mieszkasz w Szczecinie, Trójmieście lub na Mazurach i masz ochotę na przygodę w górach?
Dłuższej podróży na szlak nie unikniesz, jednak nie poddawaj się. To prawda, przejazd do Wetliny w sercu Bieszczad zajmie nawet 10 godzin. Możesz wybrać inne miejsce docelowe. Np. wyprawa ze Szczecina do Karpacza to nieco ponad 4 godz., a z Gdańska ok. 6 godz. (jeżeli wyjedziesz w południe). Sposobem na to jest wyjazd jeszcze nocą, np. o godz. 4 nad ranem. Do Szklarskiej Poręby, Karpacza, Zakopanego czy Murzasichle dojedziesz szybciej i wyjdziesz na szlak jeszcze tego samego dnia.
Podany czas jest orientacyjny, dotyczy wejścia i zejścia (pamiętaj o doliczeniu czasu na odpoczynek, podziwianie widoków i nieprzewidziane zdarzenia).
Jedna z najciekawszych tras w Karkonoszach, a jednocześnie niezbyt wymagająca fizycznie. Czas przejścia w obie strony to niespełna 4,5 godz. Suma podejść to 691 metrów. Wejście i zejście szlakiem czerwonym. Dla spragnionych dłuższej wędrówki i najładniejszych widoków możliwe zejście do Szklarskiej Poręby przez Łabski Szczyt (ponad 6 godz.)
Łatwa i szybka (nawet zimą) wycieczka w Tatrach z całkiem niezłymi widokami na Zakopane i pobliskie szczyty (np. Wielki Giewont, Tatry Wysokie). Dobry pomysł na szybką wycieczkę z dziećmi. Start z Drogi pod Reglami, wędrówka żółtym szlakiem, a następnie czarnym. Suma podejść: 489 metrów. Czas: ok. 3,5 godz. Uwaga! Zimą szlak bywa oblodzony, warto zabrać ze sobą raczki.
Wejście na najwyższy szczyt Karkonoszy. Start z ulicy Sarniej, szlakiem żółtym. Czas na wejście i zejście tą samą drogą to ok. 4.30 godz. Przewyższenia: 910 m. Masz nieco więcej czasu? Ze Śnieżki możesz wrócić do punktu startowego przez Czarną Kopę i Sowią przełęcz (pętla na ok. 5 godz.). Uwaga! W sezonie wejście na Śnieżkę szlakiem czerwonym i czarnym, a zejście szlakiem niebieskim (trasa jednokierunkowa) – o szczegóły należy pytać w Karkonoskim Parku Narodowym.
Kolejna szybka trasa, która odwdzięczy się pięknymi widokami ze szczytu o wysokości 1210 m n.p.m. Wychodzimy z Małe Ciche (okolice wyciągów), a wejście i zejście zajmie ok. 4 godz. Suma podejść: 373 m. Alternatywna trasa zaczyna się z Toporowej Cyrhli (formalnie to część Zakopanego) i wiedzie malowniczą doliną (początkowo czerwonym szlakiem) do schroniska na Hali Gąsienicowej. Czas: 4.30 godz. Suma podejść to 564 m.